Mech na elewacjach z kamienia

Elewacja jest tym elementem domu, który bardzo często ulega zabrudzeniom. Ruch uliczny, zmienne warunki atmosferyczne, smog, czy wykwity biologiczne to najczęstsze problemy, z jakimi zmagają się właściciele budynków. Mech jest obecny niemal wszędzie, z uwagi na szybkość wzrostu oraz łatwą przyczepność do prawie każdego podłoża.

Elewacje z kamienia, które wykonywane są najczęściej z piaskowca, granitu, sjenitu, czy marmuru właściwego, również podatne są na wszelkie zabrudzenia, a szczególnie te o charakterze roślinnym. Kamień natomiast jest materiałem, który łatwo można wyczyścić, bez stosowania kosztownych środków chemicznych.

Czyszczenie elewacji

Warto pamiętać, iż dobór metod czyszczenia kamienia powinien być uzależniony od rodzaju materiału, jaki został użyty. Przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z wykonawcą, aby dowiedzieć się, czym możemy czyścić elewację, aby jej nie zaszkodzić. Z pewnością nie jest dobrym pomysłem mycie elewacji wodą z węża ogrodowego, które powoduje nadmierne chłonięcie wilgoci przez kamień, a także przenikanie do środka szkodliwych soli.

Jednym z lepszych rozwiązań na czyszczenie elewacji z kamienia jest myjka ciśnieniowa. Usuwanie mchu, plam, zacieków tą metodą będzie bezpieczne i skuteczne. Warto pamiętać, iż konieczne jest umycie całej elewacji, a nie jej fragmentów. Dzięki temu widoczna struktura kamienia pozostanie jednolita na całej powierzchni.

Elewacje z kamienia a środki chemiczne

W niektórych przypadkach niezbędne będzie zastosowanie środków chemicznych, które ułatwią proces czyszczenia, a także zlikwidują wszelkie zabrudzenia biologiczne, odporne na mycie jedynie wodą. Dobór środków właściwych do konkretnego materiału powinien zostać wykonany przez specjalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu pracach.

Samodzielne czyszczenie elewacji kamiennych środkami chemicznymi nie jest polecane, z uwagi na możliwość zniszczenia materiału. Nieumiejętna aplikacja środka, czy jego zbyt duża koncentracja, może spowodować powstanie plam i przebarwień na powierzchni okładziny. Wszystkie prace z użyciem środków specjalistycznych warto powierzyć firmom profesjonalnym.

Elewacje z kamienia naturalnego charakteryzują się pięknym wyglądem, ale także dużą trwałością. Aby odpowiednio zadbać o ich kondycję, a także estetykę, konieczne jest okresowe czyszczenie kamienia oraz jego konserwacja. Jeśli nie mamy pewności, jak prawidłowo wykonać te zabiegi, skontaktujmy się z profesjonalnymi firmami, które świadczą usługi mycia i konserwacji kamienia.

Close Menu