Jak konserwować posadzki kamienne?

Posadzki kamienne stosowane są już nie tylko w firmach, galeriach, czy instytucjach publicznych. Na dobre zagościły również w naszych domach i mieszkaniach. Są piękne i funkcjonalne. Jak jednak dbać o posadzki, aby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Podstawową sprawą jest konserwacja i impregnacja. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż często zamawiają posadzki z kamienia, który szybko chłonie wilgoć, a co za tym idzie, przywiera do niego bród. Już po kilku miesiącach intensywnego użytkowania można zauważyć trudne do usunięcia zabrudzenia, które wchodzą w strukturę materiału. Odpowiednia impregnacja pozwoli zabezpieczyć powierzchnię przed zniszczeniem.

Konserwacja posadzek

Decydując się na zrobienie w części pomieszczeń posadzek kamiennych, powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób muszą być one konserwowane. Nie zawsze jest tak, iż materiał, który został użyty jest na tyle odporny na ścieranie i zabrudzenia, że będzie mógł funkcjonować bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Konserwacja posadzek polega na wyczyszczeniu powierzchni oraz nałożeniu na nią odpowiedniej warstwy środka konserwującego, który również zwiększa trwałość kamienia. Niektóre materiały wymagają częstszej, inne rzadszej konserwacji. Nie zawsze wykonamy ją samodzielnie, warto zatem zapytać o radę w specjalistycznych zakładach kamieniarskich, które zajmują się montażem posadzek kamiennych.

Czyszczenie posadzek

Nie mniej niż konserwacja, ważne jest odpowiednie codzienne czyszczenie posadzek kamiennych. Najważniejszym elementem tego procesu jest dobranie właściwego środka myjącego. Bardzo często, w przypadku delikatnych kamieni, sprawdzi się najlepiej rozcieńczony płyn do mycia naczyń lub neutralne mydło do rąk. To jednak domowe sposoby, które najlepiej zamienić na profesjonalną chemię, dedykowaną do konkretnego materiału.

Już na etapie montażu kamiennej posadzki powinniśmy porozmawiać z przedstawicielami firmy remontowej, aby uzyskać poradę co do środków, jakimi powinniśmy myć konkretny rodzaj kamienia. Ważne jest również stosowanie odpowiednich narzędzi do pielęgnacji. Nie zawsze sprawdzi się zwykły mop, ale szczotka z ostrym włosiem, która doszoruje dokładnie brud, gromadzący się w porach kamienia.

Czyszczenie i konserwacja podłóg wykonanych z kamienia naturalnego jest dużym wyzwaniem, które wymaga przede wszystkim wiedzy. Dobranie odpowiednich środków chemicznych oraz urządzeń pozwoli nam nie tylko sprzątnąć powierzchnię podłogi, ale przede wszystkim zakonserwować i wypielęgnować kamień. To z kolei przełoży się bezpośrednio na jego żywotność i wygląd.

Polerowany kamień naturalny dużo łatwiej także utrzymać w czystości. Wysoka odporność na zabrudzenia w połączeniu z idealnie wypolerowaną powierzchnią będzie w tym naszym pomocnikiem. Odpowiednio dobrane kosmetyki do czyszczenia ograniczą także osiadanie na nich kurzu, który jest także łatwiejszy w usuwaniu z gładkiej powierzchni schodów.

Close Menu