Elewacje kamienne a pogoda w Polsce

Wybierając elewację do naszego domu, często zastanawiamy się nad jednym z najtrwalszych rozwiązań — kamieniem elewacyjnym. Kamień może być zarówno bardzo efektownym wykończeniem, jak i całkowicie naturalnym, podkreślającym delikatność wykończenia.

Jaki kamień wybrać na elewację?

Wybierając kamień na elewację, powinno się zaprojektować całe otoczenie domu — także ogrodzenie i architekturę małą. Pamiętając przy tym, że nadmiar kamienia będzie mocno przytłaczający. Dlatego warto ograniczyć się do zaakcentowania najważniejszych elementów, na przykład wejść. Na elewacje najczęściej wybiera się niepolerowane piaskowiec, granit lub wapień. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać każdy inny kamień, który będzie odpowiadał gustom.

Elewacja kamienna a warunki atmosferyczne

Pomimo iż kamień jest jednym z najtrwalszych materiałów niestety i on poddaje się erozji związanej z warunkami atmosferycznymi. Do największych zagrożeń należą: czynniki atmosferyczne takie jak woda, słońce, temperatura (gwałtowne zamrażanie i odmrażanie), porosty, grzyby i mchy. Wszystkie te zagrożenia mogą powodować pęknięcia, zacieki, przebarwienia. Deszcz, wiatr, słońce, wilgoć i temperatura mogą prowadzić dodatkowo do erozji, czyli powstawania wyżłobień, szczelin i innych ubytków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zajmowanie się elewacją, by mogła posłużyć przez długie lata.

Jak dbać o elewację kamienną?

Odpowiednia pielęgnacja elewacji kamiennej nie tylko pozwoli zachować jej idealny wygląd, ale także cieszyć się nam nią przez lata. Najczęściej kamień na elewację nie jest polerowany, dlatego też potrzebuje co jakiś czas piaskowania i wygładzania. Takie prace najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która posiada odpowiedni sprzęt. Dzięki temu kamień odzyska naturalny kolor i wyrównane zostaną wszystkie nierówności.

W międzyczasie można samemu zadbać o jej dobry wygląd, pamiętając o regularnym czyszczeniu elewacji. Wystarczy co kilka miesięcy umyć kamień elewacyjny myjką ciśnieniową lub parową. W ten sposób pozbędziemy się osiadających na niej zanieczyszczeń i mchów. W czasie zakładania elewacji jest ona także impregnowana. Ten zabieg należy powtarzać co 5 – 6 lat. Również można wykonać go samemu, wystarczy zakupić odpowiednio dobrany do kamienia środek do impregnacji i zgodnie z instrukcją nanieść na elewację.

Close Menu