Blaty kuchenne, jak wybrać?

Blaty kuchenne muszą być nie tylko funkcjonalne, sprawdzać się idealnie w miejscach, gdzie przygotowujemy posiłki, ale powinny cechować się również estetycznym wyglądem, który będzie korespondował z resztą wystroju. Często wybór blatu kuchennego zostawiamy na koniec remontu, nie przywiązując do niego większej wagi. Jest to jednak bardzo istotny element wszystkich mebli kuchennych.

Wybierając blat kuchenny, bierzemy najczęściej pod uwagę jego wygląd. Mniej już zwracamy uwagę na to, jakie właściwości charakteryzują konkretny materiał, z jakiego blat będzie wykonany. Musimy jednak określić, czy blat będzie bardzo mocno eksploatowany, czy też kuchnia będzie użytkowana okazjonalnie. Od takich informacji między innymi zależy materiał, z jakiego powinniśmy zamówić blat do kuchni.

Blaty kamienne

Jednymi z częściej spotykanych są blaty kamienne. Wybierane są przede wszystkim ze względu na ich dużą wytrzymałość, ale także naturalne piękno. Odpowiednie dobranie blatu do wystroju kuchni oraz pozostałych mebli, będzie postawieniem przysłowiowej kropki nad i, jeśli chodzi o wystrój kuchni w każdym domu.

Chcąc zakupić blaty, które będą odporne na środki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne, szorowanie, wysoką temperaturę, czy kontakt z ostrzem noża, powinniśmy zdecydować się na blaty kuchenne z kamienia. Najlepszy w takim wypadku jest granit, który nie tylko posiada wszystkie cechy, o których wspomnieliśmy powyżej, ale charakteryzuje się również wyjątkowymi odcieniami i kolorami.

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego

Skoro materiały naturalne charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością, aniżeli często stosowany laminat, powinniśmy zdecydować, który kamień wybrać? W tej materii najlepszym doradcą będzie firma, zajmująca się profesjonalnie tego typu usługami. Blaty kuchenne z kamienia naturalnego wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem granitu, porfiru, bazaltu, marmuru i trawertynu.

Wszystkie wymienione kamienie cechuje wyjątkowy, oryginalny wygląd, ale nie wszystkie będą sprawdzały się idealnie, jeśli chodzi np. o absorpcję wody. Warto zdecydować się na taki materiał, który będzie odporny na chłonięcie wilgoci. Marmur, czy trawertyn będą wymagały impregnacji, aby nadać im odpowiednie właściwości ochronne przed absorpcją wilgoci.

Wybór blatu kuchennego musi być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale także funkcjonalnymi. Najlepiej cechy te łączą w sobie kamienie naturalne, które już od jakiegoś czasu goszczą w kuchniach wielu mieszkań. Blat kamienny będzie zapewne nieco droższy od laminatu, warto jednak zainwestować, aby cieszyć się meblami znacznie dłużej, ponieważ kamień charakteryzuje się bardzo wysoką klasą odporności.

Close Menu